1. pl
  2. cs
Grafika prezentuje logo biblioteki.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko i dyrektora biblioteki Marcina Wieczorka podczas Narodowego Czytania 2020.

Drodzy Czytelnicy! 1 lipca ogłosiliśmy konkurs na komiks na podstawie baśni i legend spisanych przez Gustawa Morcinka. Zgodnie z regulaminem przyjmowanie prac powinno zakończyć się 31 sierpnia, ale spłynęło do nas wiele próśb o przedłużenie tego terminu. Zdajemy sobie sprawę, że zadanie, które przed Wami podstawiliśmy, nie należy do najłatwiejszych, dlatego postanowiliśmy przychylić się do Waszych próśb i przedłużyć termin oddawania prac. W związku z tym raz jeszcze zapraszamy do udziału w naszym konkursie! Poniżej znajdują się wymagane dokumenty (regulamin oraz karta zgłoszeniowa), a nowy (ostateczny już) termin składania prac to 31 października 2021.

 

Przypominamy, że konkurs skierowany jest do uczniów - nie tylko z gminy Skoczów - i podzielony jest na trzy kategorie:

  • kategoria I: szkoły podstawowe – klasy 1-4,
  • kategoria II: szkoły podstawowe – klasy 5-8,
  • kategoria III: szkoły ponadpodstawowe.

 

Głównym warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie minimum 4 plansz formatu A4 (okładka plus minimum trzy plansze zawierające wybraną historię), ale z zachowaniem tradycyjnego układu komiksowego – czyli podziału stron na komiksowe kadry zawierające zarówno rysunki, jak i dymki z tekstem. Technika wykonania prac jest dowolna. Można je przygotować zarówno ręcznie, jaki za pomocą grafiki komputerowej, a następnie dostarczyć do 31 października 2021 r. do siedziby Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9 (w przypadku prac przygotowanych na komputerze, można je dostarczyć na dowolnym nośniku, albo wysłać na e-maila: biblioteka.skoczow@op.pl).

 

Na tym jednak nie koniec! Osoby, które lubią czytać komiksy, doskonale wiedzą, że jest to specyficzna forma sztuki, w której równie ważny jest i rysownik, i scenarzysta. Dlatego warunki konkursu dopuszczają przygotowanie prac w parach! Zwłaszcza że część graficzna oraz scenariusz będą oceniane osobno. Rzecz jasna, nic nie stoi na przeszkodzie, by grafik był zarazem twórcą scenariusza – w tym względzie organizatorzy pozostawiają dowolność uczestnikom konkursu. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na listopad, a specjalnie powołane jury oceni m.in. walory estetyczne prac, sposób wykonania, pomysłowość, ale również poprawność językową i oryginalność scenariusza. Nie narzucamy też sposobu ujęcia tematu – można zarówno przedstawić baśń w taki sposób, w jaki opisał ją Morcinek, jak też jedynie inspirować się tekstem pisarza. Liczy się przede wszystkim kreatywność i pomysł. Komiksy często cechują się nieszablonowym podejściem do danego tematu i na to właśnie liczymy! Zapraszamy! Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

 

REGULAMIN KONKURSU

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA (format DOC)

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA (format PDF)

 

 

 

Przedłużamy konkurs komiksowy!

02 września 2021

Biblioteka Publiczna w Skoczowie

ul. Mickiewicza 9, 43-430 Skoczów,

tel.: +48 33 853 34 25

e-mail: biblioteka@bp.skoczow.pl

© 2020 Biblioteka Publiczna w Skoczowie