1. pl
  2. cs
Grafika prezentuje logo biblioteki.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko i dyrektora biblioteki Marcina Wieczorka podczas Narodowego Czytania 2020.

Drodzy Czytelnicy! Jak wiecie, rok 2021 został ustanowiony przez Radę Miejską Skoczowa Rokiem Gustawa Morcinka. Z tej okazji zapraszamy dzieci i młodzież (nie tylko z naszej gminy!) do udziału w wakacyjnym konkursie! Zadaniem uczestników będzie stworzenie... komiksu na podstawie baśni i legend spisanych przez Gustawa Morcinka!

 

W tym roku w naszej gminie zorganizowano już wiele zmagań i wydarzeń związanych z postacią skoczowskiego pisarza. Były konkursy stricte literackie i czytelnicze, były też konkursy plastyczne. Dlatego my postanowiliśmy zaproponować coś, czego jeszcze nie było. A mianowicie zaprosić dzieci i młodzież do stworzenia komiksu na podstawie jednej z baśni lub legend Morcinka. Zadanie nie jest łatwe, ale oczywiście na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie.

 

Konkurs skierowany jest do uczniów (kategoria I: szkoły podstawowe – klasy 1-4, kategoria II:szkoły podstawowe – klasy 5-8, kategoria III: szkoły ponadpodstawowe). Głównym warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie minimum 4 plansz formatu A4 (okładka plus minimum trzy plansze zawierające wybraną historię), ale z zachowaniem tradycyjnego układu komiksowego – czyli podziału stron na komiksowe kadry zawierające zarówno rysunki, jak i dymki z tekstem. Technika wykonania prac jest dowolna. Można je przygotować zarówno ręcznie, jaki za pomocą grafiki komputerowej, a następnie przynieść do 31 sierpnia 2021 r. do siedziby Biblioteki Publicznej w Skoczowie przy ul. Mickiewicza 9 (w przypadku prac przygotowanych na komputerze, można je dostarczyć na dowolnym nośniku, albo wysłać na e-maila: biblioteka.skoczow@op.pl).

 

Na tym jednak nie koniec! Osoby, które lubią czytać komiksy, doskonale wiedzą, że jest to specyficzna forma sztuki, w której równie ważny jest i rysownik, i scenarzysta. Dlatego warunki konkursu dopuszczają przygotowanie prac w parach! Zwłaszcza że część graficzna oraz scenariusz będą oceniane osobno. Rzecz jasna, nic nie stoi na przeszkodzie, by grafik był zarazem twórcą scenariusza – w tym względzie organizatorzy pozostawiają dowolność uczestnikom konkursu. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na wrzesień, a specjalnie powołane jury oceni m.in. walory estetyczne prac, sposób wykonania, pomysłowość, ale również poprawność językową i oryginalność scenariusza.

 

Czy będzie to historia o tym, jak górnik Bulandra oszukał diabła? A może podanie o Skarbniku, legenda o rycerzach z Czantorii, albo zupełnie inna baśń? Wybór oczywiście należy do uczestników konkursu. Nie narzucamy też sposobu ujęcia tematu – można zarówno przedstawić baśń w taki sposób, w jaki opisał ją Morcinek, jak też jedynie inspirować się tekstem pisarza. Liczy się przede wszystkim kreatywność i pomysł. Komiksy często cechują się nieszablonowym podejściem do danego tematu i na to właśnie liczymy – dodaje dyrektor biblioteki.

 

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajdują się poniżej:

 

REGULAMIN KONKURSU "MORCINEK... W KOMIKSIE"

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA (format PDF)

 

KARTA ZGŁOSZENIOWA (format DOC)

 

Zdjęcie przedstawia grafikę zapraszającą do udziału w konkursie "Morcinek... w komiksie"

 

 

Konkurs: "Morcinek... w komiksie"

01 lipca 2021

Biblioteka Publiczna w Skoczowie

ul. Mickiewicza 9, 43-430 Skoczów,

tel.: +48 33 853 34 25

e-mail: biblioteka@bp.skoczow.pl

© 2020 Biblioteka Publiczna w Skoczowie