1. pl
  2. cs
Grafika prezentuje logo biblioteki.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko i dyrektora biblioteki Marcina Wieczorka podczas Narodowego Czytania 2020.

Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka podjęła współpracę z fundacją Depozyt Biblioteczny - nową inicjatywą, której celem jest upowszechnianie dostępu do książek niedostępnych w obrocie handlowym, znajdujących się w zasobach bibliotek. Fundacja zajmuje się integracją systemów bibliotecznych z katalogiem Depozytu Bibliotecznego, a także umożliwia wypożyczanie zbiorów za pośrednictwem aplikacji elektronicznej, w ramach której zarejestrowani czytelnicy będą mogli wypożyczyć rzadką, poszukiwaną książkę z dowolnej biblioteki, w której ona się znajduje i jest dostępna do wypożyczenia. Teraz do grona współpracujących z Depozytem bibliotek z całego kraju dołączyła również Biblioteka Publiczna w Skoczowie.

 

- Nasza skoczowska biblioteka również posiada w swoich zbiorach pozycje, często związane z naszym regionem lub stricte ze Skoczowem, których próżno szukać nie tylko na półkach księgarni, ale też w innych bibliotekach. Książki te trafiły do nas na przestrzeni lat w formie darów z kolekcji prywatnych lub też przekazali je do biblioteki sami autorzy, albo - po ich śmierci - członkowie rodziny. Wiele z tych pozycji jest dostępnych w naszej Czytelni, jednak obecnie nikt już z nich nie korzysta. Przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach uczniowie, studenci, a nawet pracownicy naukowi znacznie częściej poszukują potrzebnych informacji w Internecie, a nie "na miejscu" w czytelniach bibliotek. W ten sposób wiele osób nawet nie wie, że posiadamy w naszym księgozbiorze prawdziwe perełki. Teraz, dzięki współpracy z Depozytem Bibliotecznym oraz możliwości digitalizacji części tych zbiorów, te właśnie książki będą dostępne online, a więc będzie mógł z nich skorzystać każdy - mówi Marcin Wieczorek, dyrektor naszej biblioteki. - Digitalizacja ma też na celu inną, bardzo ważną rzecz - a mianowicie ochronę zbiorów. Spora część wspomnianych książek to bardzo stare wydania, często w niezbyt dobrym stanie. To proces, którego niestety nie da się zatrzymać. Tak więc digitalizacja jest okazją do zachowania tych pozycji w formie elektronicznej - czyli, praktycznie, na zawsze.

 

Nasza współpraca z Depozytem Bibliotecznym dopiero się rozpoczęła, więc na pierwsze efekty trzeba będzie oczywiście chwilę poczekać, ale jak tylko pierwsze książki trafią do internetowego katalogu, od razu o tym poinformujemy!

 

Grafika przedstawia logo Depozytu Bibliotecznego

Dołączamy do Depozytu Bibliotecznego

08 listopada 2022

Biblioteka Publiczna w Skoczowie

ul. Mickiewicza 9, 43-430 Skoczów,

tel.: +48 33 853 34 25

e-mail: biblioteka@bp.skoczow.pl

© 2020 Biblioteka Publiczna w Skoczowie