1. pl
  2. cs
Grafika prezentuje logo biblioteki.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Skoczowa Mirosława Sitko i dyrektora biblioteki Marcina Wieczorka podczas Narodowego Czytania 2020.

Drodzy Czytelnicy! Serdecznie zapraszamy na Skoczowski Tydzień Bibliotek! Już 9 maja w Centrali naszej biblioteki pojawi się Dominik Wójcik, miłośnik eksploracji opuszczonych miejsc, który kilkakrotnie odwiedzał tajemniczą Zonę w Czarnobylu.

 

Czarnobyl to słowo, które w osobach urodzonych w latach 80-tych i wcześniej wywołuje strach. Strach przed czymś, co nazywa się często „niewidzialnym wrogiem” - skażeniem radioaktywnym. Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej z kwietnia 1986 roku do dziś pozostawiła na ludzkości piętno, którego nie sposób się pozbyć. Czy jej skutki naprawdę były tak przerażające? Czy Strefa Wykluczenia, zajmująca dziś teren ponad 2,5 tys. kilometrów kwadratowych w północnej Ukrainie, jest naprawdę miejscem wymarłym? Postapokaliptyczną pustynią? Jak zmieniła je wojna? Sprawdzimy to. Przejdziemy się ulicami Czarnobyla i Prypeci - miasta dziś kompletnie opuszczonego. Wejdziemy do sterowni bloku numer 4 elektrowni, w której podejmowano decyzje w noc katastrofy. Zbadamy instalacje wojskowe, które w czasach Związku Radzieckiego były ściśle tajne. Wreszcie... poznamy mieszkańców dzisiejszej Zony - najsilniejszych ludzi na świecie...

 

PROWADZĄCY:

Dominik Wójcik - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc. Urodzony w 1991 roku „nie zdążył” na czarnobylską katastrofę, jednak jej skutki odczuł wręcz bezpośrednio. Pierwsze kroki w Strefie Wykluczenia stawiał w 2010 roku. Od tego momentu wybrał się do Zony jeszcze kilka razy, także w trakcie wojny. I zawsze odkrywał tam coś nowego - czasem smutnego, czasem zabawnego, czasem przerażającego, a czasem... wzruszającego. Wszystko to w towarzystwie ogłuszającej ciszy opuszczonego miasta.

 

W 2022 roku został członkiem redakcji portalu Napromieniowani.pl - jednego z największych na świecie, traktującego o Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia i energetyce jądrowej. Od ponad 12 lat eksploruje opuszczone miejsca. Odwiedza nie tylko polskie obiekty. Na wyprawach był także w Czechach, Austrii, Niemczech i Francji. Od niedawna schodzi również pod ziemię, czołgając się lub brodząc w wysokiej wodzie, w porzuconych często dziesiątki lat temu kopalniach, sztolniach czy instalacjach wojskowych. Kiedy ktoś pyta: "Po co to robisz?", odpowiada: "Nienawidzę tego pytania. To chyba choroba". W wolnych chwilach zapalony kibic piłki nożnej i hokeja na lodzie oraz absolutny fanatyk kultury postapokaliptycznej, z literaturą i filmami na czele.

 

Grafika przedstawia plakat spotkania

Czarnobyl - fikcja a rzeczywistość

05 maja 2025

Biblioteka Publiczna w Skoczowie

ul. Mickiewicza 9, 43-430 Skoczów,

tel.: +48 33 853 34 25

e-mail: biblioteka@bp.skoczow.pl

© 2020 Biblioteka Publiczna w Skoczowie