CENTRALA BIBLIOTEKI

flaga czech

Centrala Biblioteki Publicznej w Skoczowie mieści się w centrum miasta na parterze zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 9. W jej ramach działają: Wypożyczalnia dla dorosłych, Oddział dla dzieci i młodzieży, Dział gromadzenia i opracowania zbiorów, Czytelnia książek i czasopism oraz Kącik Malucha, przeznaczony dla najmłodszych czytelników placówki. Jest najważniejszym ośrodkiem kształtowania kultury czytelniczej w gminie Skoczów, a oprócz podstawowych zadań, jakimi zgodnie ze statutem instytucji są między innymi upowszechnianie czytelnictwa wśród społeczności lokalnej oraz gromadzenie i wypożyczanie książek, proponuje również szeroki wachlarz działań kulturalnych, takich jak: spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych czy inne wydarzenia kulturalne – w tym spotkania podróżnicze, koncerty i wiele innych. Placówka organizuje też konkursy dla czytelników, gry miejskie, kiermasze używanych książek oraz z powodzeniem realizuje projekty kulturalno-edukacyjne z wykorzystaniem środków zewnętrznych, włączając się jednocześnie w życie kulturalne gminy Skoczów.

Na początku 2017 r., po zmianie na stanowisku dyrektora instytucji, przygotowano i wdrożono plan modernizacyjny, którego celem była zmiana wizerunku placówki i przekształcenie jej w instytucję nowoczesną i przyjazną dla czytelników. Pierwszy etap modernizacji obejmował szereg zmian wewnętrznych, takich jak: uporządkowanie dokumentacji organizacyjnej i kadrowej, unowocześnienie i rozbudowa bazy technologicznej i informatycznej, przeniesienie obsługi księgowej i kadrowo-płacowej do Miejskiego Zarządu Oświaty pełniącego funkcję Centrum Usług Wspólnych czy pełna informatyzacja systemu wypożyczeń, dzięki czemu każdy czytelnik z dostępem do Internetu może w każdej chwili za pomocą strony internetowej instytucji zajrzeć do katalogu biblioteki czy na swoje konto biblioteczne, by na przykład zarezerwować książkę lub przedłużyć czas jej wypożyczenia. Wprowadzono również wiele ułatwień i działań dla czytelników, wśród których można wyróżnić między innymi: rozszerzenie o 12 godzin otwarcia centrali, zainstalowanie przewijaka dla niemowląt oraz dystrybutora z wodą – szczególnie przydatnego dla dzieci oraz osób starszych podczas letnich upałów – optymalizację pomieszczeń bibliotecznych, rozszerzenie oferty audiobooków, znaczne rozszerzenie działalności kulturalnej, wprowadzenie nowych zajęć i warsztatów dla dzieci oraz zainicjowanie akcji bookcrossingu w centrali i filiach. Wśród innych działań obejmujących etap pierwszy modernizacji można także wymienić zaprojektowanie oraz wdrożenie nowej identyfikacji wizualnej instytucji (logo, nowa szata graficzna strony internetowej, czytelne tabliczki informacyjne, identyfikatory dla pracowników itd.) i znaczne rozszerzenie działań promocyjnych biblioteki, skutkujące dużym wzrostem obecności placówki w mediach lokalnych, regionalnych oraz społecznościowych. W efekcie z końcem roku 2017 biblioteka zanotowała znaczy wzrost wszystkich statystyk w porównaniu z rokiem 2016, w tym ogólnej liczby odwiedzin o 41%, uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Wypożyczalnię dla dorosłych o 198% oraz uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Oddział dla dzieci i młodzieży o 213%.

Etap drugi modernizacji został przeprowadzony na początku 2018 r. i obejmował przede wszystkim remont i odświeżenie większości pomieszczeń bibliotecznych w centrali instytucji. Zmodernizowano w ten sposób Oddział dla dzieci i młodzieży, Kącik Malucha, Czytelnię książek i czasopism oraz korytarz główny. Z kolei w 2019 r. przeprowadzono etap trzeci, obejmujący przede wszystkim remont generalny Wypożyczalni dla dorosłych, odświeżenie Działu gromadzenia i opracowana zbiorów oraz pomieszczenia socjalnego, a także kolejne ułatwienia dla czytelników, w tym optymalizację i unowocześnienie internetowego katalogu biblioteki.

Zdjęcie przedstawia część załogi biblioteki podczas I Jarmarku Książki na skoczowskim Rynku w październiku 2018 r.
Część załogi centrali biblioteki podczas I Jarmarku Książki zorganizowanego w październiku 2018 r. na skoczowskim Rynku. Od lewej: dyrektor biblioteki Marcin Wieczorek, Piotr Chlebus-Jancarczyk, Dorota Kajstura, Agnieszka Szklana, Katarzyna Gawlas i Marzena Rajwa.