70-LECIE BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SKOCZOWIE

31 maja 2019

30 maja w Restauracji „Nowa Maja” w Skoczowie odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa, zorganizowana z okazji obchodzonego w tym roku 70-lecia Biblioteki Publicznej w Skoczowie. Nie zabrakło życzeń, wielu miłych słów, a także powrotów do czasów dawno minionych…

Skoczowska biblioteka została założona w 1949 r. i jej pierwszym kierownikiem był Jan Czyż. Placówka kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę – najpierw znajdowała się na skoczowskim Rynku, zaś później została przeniesiona na ul. Mickiewicza 17. Jej ostatnią siedzibą, w której funkcjonuje do dziś, jest budynek przy ul. Mickiewicza 9.

Na Gali pojawiło się wielu gości, wśród których byli: starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, wicestarosta Janina Żagan, burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, jego zastępca Andrzej Bubnicki, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Skoczowa Joanna Duda-Michalak, sekretarz gminy Skoczów Beata Macura, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Maria Sobik, skoczowscy radni, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach Agnieszka Dec-Michalska, dyrektor pełniącej zadania biblioteki powiatowej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Regionalnej w Karwinie Markéta Kukrechtová, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie Julia Raszka oraz dyrektor Skoczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Gil. Nie zabrakło też dyrektorów i przedstawicieli pozostałych bibliotek powiatu cieszyńskiego, szkół i przedszkoli gminy Skoczów, jednostek gminnych, a także współpracujących ze skoczowską biblioteką organizacji i stowarzyszeń. Wśród gości była także Helena Kubala (dyrektor skoczowskiej biblioteki w latach 1969-1991) oraz bibliotekarki, które kiedyś pracowały w placówce, a obecnie znajdują się na zasłużonej emeryturze.

Wszystkich zebranych przywitał obecny dyrektor Biblioteki Publicznej w Skoczowie Marcin Wieczorek, po którym głos zabrali zaproszeni goście. Kolejnym punktem programu była prelekcja historyka Wojciecha Grzebielca dotycząca tradycji czytelniczych ziemi cieszyńskiej i Skoczowa. Ponieważ okazją do spotkania było 70-lecie skoczowskiej biblioteki, nie mogło zabraknąć prezentacji poświęconej historii oraz ostatnim osiągnięciom placówki. Zaprezentował ją uczestnikom spotkania dyrektor instytucji Marcin Wieczorek, kończąc tym samym część oficjalną Gali.

Następnym punktem programu był koncert zespołu Melonik i Laseczka, który zaprezentował dobrze wszystkim znane przeboje z dawnych lat w nowej, ciekawej aranżacji. Występ zespołu, złożonego z wokalistki Barbary Białończyk oraz pianisty i wokalisty Mariusza Śniegulskiego, zakończył część oficjalną spotkania.

– Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i za to, że zdecydowali się świętować razem z nami nasz jubileusz. 70 lat to sporo czasu, wiele wydarzeń, wiele osób, o których należy pamiętać, a także ogromna ilość wspomnień. Trudno w tak krótkim czasie wymienić choćby część z nich – mówi dyrektor Marcin Wieczorek. – Bardzo dziękujemy za wszystkie życzenia. Dziękujemy też władzom Skoczowa i skoczowskiej Radzie Miejskiej za przychylność, zaufanie i wsparcie, bo dzięki temu nasza placówka może się rozwijać i zmieniać. Dziś Biblioteka Publiczna w Skoczowie jest placówką nowoczesną i przyjazną dla czytelnika, placówką, z której zarówno mieszkańcy gminy Skoczów, jak i my – pracownicy instytucji – możemy być dumni.

 

             70 lat biblioteki w skoczowie_4270 lat biblioteki w skoczowie_1470 lat biblioteki w skoczowie_7070 lat biblioteki w skoczowie_34