SMS

30 listopada 2018

Z przyjemnością informujemy, że uruchomiliśmy nowe udogodnienie dla naszych Czytelników – powiadomienia SMS o zarezerwowanych książkach!

– Nasza przestrzeń jest niestety ograniczona, więc wiele książek posiadamy tylko w jednej czy dwóch kopiach. Z tego powodu bardzo często się zdarza, że nasi czytelnicy rezerwują książki. Wiele pozycji, z racji dużego zainteresowania, posiada po kilka rezerwacji na parę miesięcy do przodu. Do tej pory działało to tak, że nasi bibliotekarze w chwili zwrotu książki po prostu dzwonili do kolejnej osoby z informacją, że dana pozycja już jest dostępna i czeka. Bywało to problematyczne, zwłaszcza że nie każdy czytelnik mógł odebrać telefon za pierwszym razem i zajmowało wiele czasu. Poza tym nie zawsze udawało się do danej osoby dodzwonić mimo kilku prób – mówi Marcin Wieczorek, dyrektor naszej biblioteki.

Dzięki wpisaniu całego księgozbioru do programu bibliotecznego i pełnej informatyzacji systemu wypożyczeń, co udało nam się wykonać w 2017 r., część czytelników takie powiadomienia mogła otrzymywać na maila – jeżeli został wcześniej podany. Jednak nie wszyscy posiadają adres mailowy i dostęp do Internetu, co dotyczy zwłaszcza osób starszych. Nie każdy też sprawdza maila codziennie. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić kolejne udogodnienie.

System działa od 30 listopada. Aby z niego skorzystać, trzeba przyjść do naszej biblioteki i podać numer komórkowy, na który będą przychodziły powiadomienia. Niestety, trzeba to zrobić osobiście, ponieważ ze względu na wymogi RODO każdy czytelnik musi podpisać stosowne oświadczenie. Co ważne, wymóg ten dotyczy również osób, które już wcześniej podały nam swój numer telefonu podczas rejestracji!

Podobne systemy działają z powodzeniem w wielu bibliotekach w Polsce. Dla nas to jednak nowość i mamy nadzieję, że się sprawdzi. Testy wypadły obiecująco. 🙂

Po podpisaniu oświadczenia i dodaniu telefonu do konta czytelnika, w chwili zwrotu zarezerwowanej pozycji kolejny czytelnik otrzyma automatyczne powiadomienie wraz z maksymalnym terminem odbioru książki. Oczywiście do osób, które nadal korzystają z telefonów stacjonarnych, będziemy dzwonić jak wcześniej. Zapraszamy do biblioteki!